Među zvijezdama

Pitanje za stariju publiku, gdje ste bili i šta ste radili 70ih? Da li je u Jugoslaviji odjeknula vijest da se tamo negdje u engleskim studijima blizu Londona snima nešto što će promijeniti perspektivu filmske industrije i zauvijek biti označeno kao „epski“ ili „istorijski“ fenomen?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Dobro ajde, ne radi se baš o naučnoj fantastici već više o svemirskoj fantaziji. Pričam naravno o Star wars sagi. Prije nego što je Dizni uprskao najveće filmsko ostvarenje svih vremena, Džordž Lukas je napisao scenario pod nazivom „Avanture Luka Skajvokera“ i planirao je da ga adaptira i ekranizuje. Bez ozbiljnog budžeta i mnogo vjere u uspjeh filma, sakupio je grupicu anonimnih glumaca i krenuo u akciju. Naslovna uloga povjerena je Marku Hamilu (slatkom plavom dečkiću koji lagano prolazi i kao živa verzija Malog princa), najboljeg pilota u galaksiji otjelotvorio je Harison Ford (tip o kojem bih mogla da pričam dovijeka jer prosto postoji nešto preprivlačno u ožiljcima i bad boy stavu) a princeza Leja je postala Keri Fišer (ćerka zlatnog para Amerike, Debi Rejnolds i Edija Fišera koji ih je šutnuo i odskakutao za Elizabet Tejlor koja mu se odužila aferom sa svojom najvećom ljubavlju, Ričardom Bartonom). Imajte na umu da se sve dešavalo 1977. I da specijalni efekti nisu bili ni blizu današnjim. Međutim, snimalo se najbolje što se moglo. Nakon dugog procesa montaže, mijenjanja replika, rada u hodu film je pušten u etar i to pod novim zvaničnim naslovom „Zvjezdani ratovi epizoda IV: Nova nada“. Američki bioskopi su eksplodirali. Rođen je sinonim za uzbudljivu avanturističku priču koja posjeduje promišljene političke reference i asocijacije. Lukas je već bio osmislio čitavu tu originalnu trilogiju koja je žarila i palila 70ih i 80ih godina a kasnije su nastali i nastavci (3 dodatna filma koja hronološki spadaju u događaje prije ove originalne trilogije). I naravno, nakon 40 godina uspješne reputacije klasika stiže Dizni koji je otkupio Lukasfilm koji je bio zadužen za produciranje i počeo da radi po svome. 2015. godine vratili su se originalni heroji koji su sada samo blijede kopije onoga što su bili. Troje glavnih junaka kojima nije moguće izbrisati godine i koji su definitivno zaslužili da se otkače uloga koje su ih lansirale ali koje više nisu u stanju da repriziraju.

Nekako u isto vrijeme kad i nastavak pod nazivom „Buđenje sile“, izlaze i meomari Keri Fišer koja je nažalost preminula 2016. godine.  Oni se bave periodom snimanja prvog originalnog dijela. Keri govori o mnogo čemu, o atmosferi na setu, događajima koji su obilježili pop kulturu kasnih 70ih,  saradnji sa Lukasom ali ponajviše o strastvenoj aferi sa neodoljivim kolegom Harisonom Fordom (čitava ona moja priča o osuđivanju nevjerstava pada u vodu ako par ima dovoljno hemije i ako se ja lično ložim na gospodina u pitanju hehe). Čekam da neko ekranizuje tu toksičnu, nedefinisanu šemu od tri mjeseca ali tek kad nas i Ford napusti jer lično mi je neprijatno da gledam filmove o ljudima koji su još živi i kojima se u 90% slučajeva ekranizacija njihovih biografija ne sviđa (s pravom!). Kad smo se već dohvatili anegdota, za vrijeme snimanja „Imperija uzvraća udarac“ u Londonu su se obreli čuveni Rolingstonsi. Keri, Harison i dobro poznata četvorka su partijali čitavu noć što je dovelo do toga da sjutradan princeza Leja i Han Solo snime svoje scene uz nekontrolisano smješkanje i zajapurene obraze pod uticajem nečega što su zvali „smrtonosno piće iz Tunisa“. Očigledno sam se zanijela guglajući sve i svašta vezano za ovu nezaboravnu sagu i njene protagoniste, praštajte. Zbog svih fantastičnih priča iza scene, same radnje filma, procesa nastajanja i neminovnog uspjeha mislim da je nemoguće shvatiti ozbiljno najnovije nastavke i spin off-ove. Prosto to više nije ta ekipa, priča, ideja. Iako je tehnologija dosta uznapredovala i marketing dosegao svoj pik, nešto se izgubilo. Vjerovatno duša i originalnost budući da nastavci kultnih klasika služe samo za prisjećanje, udaranje na nostalgiju i beskrajne reference na original.  I nije Star wars usamljen slučaj.

Politička korektnost ponekad zna baš da pretjera. Posebno kada se režiseri i kompanije namjere na bespotrebne, bezidejne rimejkove. Ne postoji sila (pun intended) koja može da me natjera da uzmem i pogledam igrane filmove koji imitiraju moje omiljene Diznijeve crtaće. Čak i snimanje nastavaka pedeset godina nakon prvog, originalnog filma koji nije nikakva franšiza mi ide na živce. Bridžit Džouns je odličan primjer. Imate dva legendarna filma u kojima je sve savršeno ispričano i zaokruženo i onda deset godina kasnije treći dio u kojem se ne zna da li je gori scenario ili gluma (spasio se Hju Grant te katastrofe srećom). Najnoviji fijasko koji je možda svima još svjež jeste Sex and the city: And just like that. Nisam gledala i ne planiram ali sam ispratila sve moguće spojlere i komentare i toliko je loše da mislim da ništa ne može da popravi utisak (iako su navalili da prave drugu sezonu, halo policija!). Sigurno ste kao tinejdžerke pratile četiri drugarice koje jedu u fensi njujorškim restoranima i partijaju po prestižnim klubovima usput izlazeći sa gomilom nekompetentnih tipova (i par dobričina). To je bilo revolucionarno, feminističko ostvarenje ranih 2000. i naravno da su svi bili zaluđeni. Ali napraviti neki jadni rimejk 2021. koji je stotinama svjetlosnih godina udaljen od suštine i karaktera tih obožavanih likova, blago rečeno je skandalozno. Zbog rapidnog razvoja društvenih mreža, lakih i brzih pregleda, činjenice da svaka šuša može da uzme i snimi neku glupost izgubila se ljestvica za mjerenje kvaliteta. Sve češće se vraćamo provjerenim stvarima, filmovima i serijama koje smo gledali i koji na imdb-u imaju sasvim solidne ocjene. Oskari su odavno postali irelevantni i služe samo da vidimo ko je šta obukao i usput padnemo u nesvjest od kiča. Zbog svega navedenog, udrimo po evropskoj kinematografiji. Ako Holivud ikad izbaci nešto vrijedno pomena (u što sumnjam) ispartićemo. Do tada, Almodovar će mi biti u fokusu do daljnjeg, kao i svi oni slatki kratkometražni filmići koji u pola sata strpaju više smisla i radnje nego posljednji Džejms Bond od skoro 3 sata.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *